Gyakorlati tippek az etető bojli kiválasztásához és használatához
Mi minden kellhet ahhoz, hogy a választott etető bojlik hamisítatlan élményhorgászathoz segítsenek minket, szebbnél szebb halakat a horgunk közelébe csalva? Mire érdemes odafigyelni az etetéshez használatos bojlik keresésekor?
Ebben a kérdésben igyekszünk most praktikus segítséget biztosítani. Emellett a választott bojlik csalogató hatásának fokozásához is adunk majd néhány hasznos tippet. Ennyit tehát előzetesen, most pedig térjünk is rá a részletekre.
Kezdjük azzal, hogy miért is lehet szükség etető bojli alkalmazására
Mivel alapvetően az etetést szolgáló bojlikról van szó, ezért a használat lényege értelemszerűen abban rejlik, hogy lehetőleg minél több nagy testű pontyot és amurt tudjunk a horgunk közelébe csalni.
Ahogy a név is utal rá, tehát az etető bojlik az etetést hivatottak elősegíteni. A halak vélt tartózkodási helyén, illetve sejtett útvonalán tudatosan a mederfenéken heverő bojlik funkciója, hogy megállítsák és ott is tartsák a halakat.
Olyan táplálékot biztosítva, aminek képtelenség ellenállni. Ennélfogva a cél az, hogy az etetésen csipegető uszonyosok előbb vagy utóbb a horgon lévő csalira is rátaláljanak.
Mi mindent javasolt figyelembe venni az etető bojli kiválasztásakor?
Az egyik legfontosabb kérdés, ami sok-sok bojlis horgásznak okoz fejtörést. Nem véletlenül, hiszen a válasz soktényezős egyenleten alapszik. Mindenekelőtt figyelembe kell venni a meghorgászott vízterület mélységét, tereptárgyait, mederviszonyait, illetve a víz árnyalatait.
Ehhez jönnek hozzá olyan szempontok, mint az uralkodó időjárás, a víz hőmérséklete, a fronthatás, no és persze a halak várható mérete. Ezekre egytől egyig érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy a választott etető bojli minél kedvezőbb arányban segítse a horgászat eredményességét.
Persze a tökéletes etető bojli variációk megtalálása legfeljebb félsiker. Mindezen felül többféle szempontra is erősen javasolt odafigyelni ahhoz, hogy tényleg a legtöbbet sikerüljön kihozni a horgászatból. Lássuk is ezeket.
Mennyit, hogyan és mikor érdemes etetni?
A választ ezekre a kérdésekre is célszerű a körülményekhez mérten eldönteni. A “mennyit” kérdés kapcsán hidegebb vízben a kevesebb, melegebb vízhőmérséklet mellett a viszonylag több lehet a nyerő. Azért, mert melegebb vízben gyorsabb a halak anyagcseréje.
Talán a “hogyan” kérdés megválaszolása az egyik legfontosabb, hiszen etetésnél a pontosság alapvető kérdés. A leginkább elterjedt megoldást a spomb használata vagy a dobócső alkalmazása jelenti. Ezekkel viszonylag könnyedén tudunk akár 100 méteres távra is etetni.
Gyakorta bevált módszer a peca kezdetén csinálni egy nagyobb alapozó etetést, amire aztán rá tudunk etetni annak fényében, hogy mennyire vannak étvágyuknál a halak.
Az etető bojli hatása akár a következőkkel is tovább fokozható
Lényeges szempont, hogy a minőségi csalik és etetőanyagok használatára fókuszálva is tovább tudjuk fokozni a választott etető bojlik csalogató hatását. Például különféle attraktorokkal és aromákkal, amelyeket azért erősen javasolt színben és aromában összehangolni a bojlik jellegével.
Szintén működőképes stratégia lehet a bojlik mellett egyéb szemes csalogató anyagokat is bejuttatni az etetésre. Például jól szokott működni a pellet, a tigrismogyoró vagy akár a hagyományos megoldásnak számító kukorica is.