A csalizó bojlik és a sózott bojli előnyei
Mi mindent érdemes tudni a csalizó bojlik, illetve a sózott bojli előnyei kapcsán? Milyen úton és módon érdemes bevetni őket, hogy azzal maximalizálni tudjuk a halfogás esélyeit?
A cikkben ennek kapcsán igyekszünk segítséget biztosítani. Lesz szó a sózott bojlik sajátosságairól, emellett pedig a leginkább javasolt alkalmazási módokra is ki fogunk térni.
Miért jelentenek extra hasznosságot a csalizó és sózott bojlik?
Természetesen azért, mert pontyra és amurra horgászva az esetek döntő többségében az alacsony minőséget jelentő csaliknál több kell a halfogás eredményességéhez. Márpedig nem mindegy, hogy a csalizás és az etetés milyen minőségben valósul meg.
A legfőbb cél a nagy testű halak figyelmének felkeltése, majd pedig az ő megállításuk a vízterület adott pontjain. El kell azt érni, hogy a mederfenéken magukat kellető bojlik táplálkozásra ingereljék a halakat.
Intenzíven horgászott, illetve táplálékban gazdag vizeken ezt kizárólag ínycsiklandó, a halak számára vonzó bojlikal lehet elérni. Etetésnél is, de a csalizó bojlik tekintetében kiváltképp.
A csalizó bojlik, sózott bojli előnyei
A sózott bojlikról elmondható, hogy nem tartalmaznak tartósítószert. Az egyik legfontosabb sajátosságuk, hogy több fázisú sózáson mennek keresztül. Ugyanakkor lényeges, hogy még a sóba kerülést megelőzően a bojlik külső rétegét egy különleges étvágyfokozóval vonják be.
Nyilván nem véletlenül. Merthogy ez lesz az a réteg, ami a vízbe jutást követően másodpercek alatt bomlani kezd, még inkább felkeltve a halak érdeklődését. Ami ugyebár egyet jelent azzal, hogy nagyobb esélye lehet a halfogásnak.
Sózott bojlikat leginkább akkor érdemes beszerezni és magunkkal vinni, ha hosszabb bojlis túrára készülünk, ugyanakkor ki szeretnénk aknázni azokat az előnyöket, amelyek főként a frissen készített bojlik esetében szoktak működni.
Hogyan érdemes használni a sózott és csalizó bojlikat?
Bojlis horgászat lévén a felkínálás módja nem is lehet más, mint a jól megszokott és bevált hajszálelőkés módszer. Tehát a csalizáshoz beszerzett darabok között válasszuk ki a célzott darabokat, majd szépen fűzzük őket fel.
Persze plusz variációs lehetőséget jelent, hogy a sózott vagy egyéb csalizó bojlikból mekkora méretben teszünk fel egy-egy darabot, illetve milyen összetételben és aromákkal készült el maga a csali.
Ebből a szempontból a lehetőségek tárháza végtelen. Olyannyira, hogy nem ritkán csakis tesztelés útján lehet rájönni a leginkább járható útra. Valamint arra, hogy az adott vízen, az adott körülmények között egy-egy kisebb vagy nagyobb átmérőjű csalizó vagy sózott bojli lesz-e a nyerő.
Még néhány tipp, hogy a sózott és csalizó bojlikból a legtöbbet sikerüljön kihozni
Ugyebár fentebb is utaltunk már rá, hogy a kifogástalan minőségű csalik használata mellett az etetésnek is kiemelt hozzáadott értéke lehet a halfogás eredményességéhez. Különösen akkor, ha célzottan és a halak számára ellenállhatatlan táplálékkal sikerül etetni.
Ami nem feltétlenül kell, hogy csalis bojli legyen. Például tigrismogyoróval, kukoricával, pelletekkel és egyéb szemes anyagokkal is tudunk fokozni az etetés hatékonyságán. Különösen akkor, ha az egészet még bizonyos koncentrátummal is megbolondítjuk.
Innentől kezdve pedig ideális alapunk lehet, amire már csak rá kell horgászni, és remélhetőleg kiadós pecában lehet részünk.